Ruszył remont Dworku Olszewskich w Bełchatowie. Zabytkowy obiekt zmieni się nie do poznania

i

Autor: RR

Ruszył remont Dworku Olszewskich w Bełchatowie. Wkrótce odzyska dawny blask

2022-04-29 15:14

Rozpoczął się remont zabytkowego Dworku Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie Muzeum Regionalne. Renowacja obejmie m.in. elewację budynku, schody zewnętrzne oraz dach. Prace mają zakończyć się w tym roku.

Od ponad dwudziestu lat w dawnej rezydencji rodziny Hellwigów, popularnie zwanej Dworkiem Olszewskich, mieści się bełchatowskie muzeum. Jak mówi dyrektor placówki, Marek Tokarek, budynek wymagał „lekkiego liftingu”.

Mamy piękne wnętrza, sale muzealne wyglądają znakomicie. Na zewnątrz natomiast sytuacja przedstawia się inaczej. Elewacja, dach, tarasy i balkon oraz schody wymagają odnowienia. Po remoncie dworek będzie wyglądał znakomicie – podkreśla dyrektor Tokarek. 

Zakres planowanych prac jest szeroki. Poza remontem poszycia dachu oraz instalacji odgromowej, naprawiona i pomalowana zostanie elewacja budynku. Odnowione zostaną również schody wejściowe z obu stron oraz balkon od strony wschodniej. To jednak nie wszystko. Wykonawca zajmie się również instalacją odwadniającą, okablowaniem w części biurowej i wymianą części stolarki okiennej. 

Całość kosztować będzie ponad 450 tys. zł. Część kosztów - 240 tys. zł - pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. 

Siedziba muzeum jest bez wątpienia jedną z perełek architektonicznych Bełchatowa. Można powiedzieć, że to jego wizytówka. Dzięki pozyskanym przez nas środkom możemy przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, co z pewnością jeszcze bardziej podniesie walory turystyczne naszego miasta – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Obiekt już wkrótce odzyska dawny blask. Zgodnie z umową na przeprowadzenie renowacji wykonawca ma osiem miesięcy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Jak spędzasz majówkę 2022?
Symulator jazdy pociągu dla uczniów