Sanepid w Bełchatowie ostrzega. Wykryto bakterie coli w wodociągu

i

Autor: Pixabay

Bakterie coli w wodzie. Jest ostrzeżenie sanepidu. Najgorzej jest w gminach Kluki i Kleszczów

2022-08-04 14:15

Sanepid w Bełchatowie ostrzega! W próbkach wody w wodociągu Nowy Janów stwierdzono obecność bakterii coli. Woda całkowicie niezdatna do picia jest w dwóch gminach: Kluki i Kleszczów. Problem, ale w mniejszym stopniu, występuje też w wielu miejscowościach gminy Bełchatów. Więcej szczegółów w tym artykule.

W próbkach pobranych w dniu 1 sierpnia w ramach kontroli urzędowej z wodociągu Nowy Janów stwierdzono obecność dużej ilości bakterii coli. Sytuacja jest na tyle poważna, że sanepid przestrzega przed korzystaniem z wody w dwóch gminach. W gminie Kluki dotyczy to mieszkańców następujących miejscowości: Kuźnica Kaszewska, Nowy Janów, Zarzecze, Trząs, Kawalce, Smugi, Niwsko, Pólko i Słupia. W gminie Kleszczów chodzi o Rogowiec i Biłgoraj.

W tych miejscowościach woda nie nadaje się, ani do spożycia, ani do mycia. Można jej tylko używać do prac porządkowych, czyli spłukiwania toalet czy mycia podłóg. 

Bełchatowski sanepid informuje, że bakterie coli wykryto też w próbkach wody pobranych z wodociągu Parzniewice. Co za tym idzie, woda nadaje się do spożycia wyłącznie po uprzednim przegotowaniu. Woda z wodociągu Parzniewice musi być gotowana przed spożyciem w następujących miejscowościach gminy Bełchatów: Augustynów, Borki, Bugaj, Bukowa, Dobiecin Kolonia, Dobiecin, Dobrzelów, Helenów, Janina, Janów, Korczew, Kielchinów, Księży Młyn, Kurnos Drugi, Kurnos Pierwszy, Łękawa, Mazury, Mokracz, Myszaki, Niedyszyna, Oleśnik, Poręby, Postękalice, Rząsawa, Wielopole (posesja nr 13), Wiktorów, Wólka Łękawska, Zawadów, Zawały, Zdzieszulice Dolne, Zdzieszulice Górne, Zwierzchów, Wawrzkowizna.

Na terenie Bełchatowa ostrzeżenie dotyczy wyłącznie mieszkańców ulicy Górnej – posesje nr 3,7,25.

Woda warunkowo przydatna do spożycia po uprzednim przegotowaniu przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawiona do ostudzenia. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Do celów bytowych (mycie, pranie, prace porządkowe itp.) można ją stosować bez ograniczeń.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Masz dla nas ciekawy temat? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Używasz sody w domowych porządkach?
Chwile grozy. Kajakarze nie mogli wrócić do brzegu