W Zelowie powstaje sklep socjalny. Kto będzie mógł w nim zrobić zakupy?

i

Autor: Pixabay

Pierwszy sklep socjalny w Łódzkiem. Gdzie powstanie? Kto będzie mógł w nim zrobić zakupy?

2021-06-29 14:02

W Łódzkiem powstaje pierwszy sklep socjalny. Ruszy już w wakacje w Zelowie koło Bełchatowa. Ale sklep nie będzie dla każdego. Kto będzie mógł tam zrobić zakupy? Więcej szczegółów w tym artykule.

Już w wakacje otwarty zostanie sklep socjalny Rampa, w którym produkty spożywcze i przemysłowe w bardzo niskich cenach będą mogły kupić osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Sklep powstaje w Zelowie przy ul. Sienkiewicza 13.

Organizowany jest dzięki współpracy gminy Zelów, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Dzielnia i Jarzębina. To pierwszy taki sklep w województwie łódzkim.

Idea sklepu socjalnego jest prosta – mówi Małgorzata Frach, prezes Fundacji Dzielnia. – Mieszkańcy o niskich dochodach będą mogli kupić pełnowartościowe produkty w cenach dużo niższych od ich wartości rynkowej. Od produktów w normalnych sklepach komercyjnych odróżnia je jedynie to, że mają krótszy termin przydatności. Przekazują je nam firmy, które nie chcą ich zmarnować – dodaje.

Sklep Rampa będzie oferował artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, czyli wszystko czego najbardziej potrzeba w domu.

Sklep socjalny Zelów: dla kogo?

Z zakupów w sklepach socjalnych nie wszyscy mogą korzystać. Zakupy, za okazaniem specjalnego skierowania, będą tu mogli robić mieszkańcy gminy Zelów o dochodach nieprzekraczających 250% kryterium dochodowego, określonego w ustawie o pomocy społecznej. Dzisiaj jest to 1.752,50 zł netto w przypadku osoby samotnej oraz 1.320,00 zł netto w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinach. Po skierowanie należy się zgłosić do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zelowie.

Będziemy wystawiać skierowania zarówno tym osobom, które już korzystają z pomocy naszego ośrodka – mówi Janina Kędziak, kierownik M-GOPS. - Jak również osobom, które nigdy dotąd po wsparcie M-GOPS nie sięgały – dodaje.

To dla nas ważny projekt – mówi Tomasz Jachymek Burmistrz Zelowa. - Sklep obejmie swoim wsparciem osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, które doświadczają stałych lub przejściowych trudności, na przykład w wyniku różnych zdarzeń losowych, jak choćby utrata pracy. W sposób szczególny adresujemy go też do seniorów – podkreśla. Rampa będzie bowiem pomagać także osobom zagrożonym samotnością i wykluczeniem społecznym.

Ważnym powodem postania sklepu jest również, obok pomocy osobom potrzebującym, chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i produktów żywnościowych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Czy korzystasz z OLX?
Mały kotik we wrocławskim zoo dostał imię Bruno