Startuje rekrutacja do miejskich przedszkoli w Bełchatowie. Jak wyglądają zapisy?

i

Autor: Pixabay

Startuje rekrutacja do miejskich przedszkoli w Bełchatowie. Jak wyglądają zapisy?

2021-02-04 13:45

Rusza nabór do miejskich przedszkoli w Bełchatowie. Wnioski można składać od poniedziałku, 8 lutego. Rodzice mają do wyboru 9 publicznych placówek. Czy zasady naboru są takie same, jak w latach poprzednich? Sprawdź!

Blisko 400 miejsc w miejskich placówkach czeka na maluchy, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Rekrutacja rusza w najbliższy poniedziałek, 8 lutego. Wnioski można pobrać bezpośrednio w placówkach lub z ich stron internetowych. Nabór potrwa do 17 marca.

- Poprzednie nabory pokazały, że miasto zabezpiecza w tym zakresie potrzeby wszystkich rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, tj. od 3 do 6 lat. Zdarzały się przypadki, że maluch uczęszcza do innej placówki niż preferowali opiekunowie, ale ważne, że dla każdego znalazło się miejsce w naszych przedszkolach - mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

Do wyboru rodzice mają dziewięć publicznych przedszkoli. Każdego roku korzysta z nich ponad 1500 maluchów.

Jakie zasady obowiązują?

Rodzice mogą zapisywać swoje pociechy od 8 lutego. Co ważne, nabór będzie prowadzony na identycznych zasadach jak w latach poprzednich. Większość z nich narzuca ustawa "Prawo oświatowe", zaś w drugim etapie rekrutacji tzw. kryteria lokalne.

- W pierwszej kolejności do przedszkoli będą przyjmowane dzieci z rodzin wielodzietnych, objętych pieczą zastępczą lub wychowywane przez jednego rodzica, a także z rodzin w których występuje niepełnosprawność – dodaje Politański. Pierwszeństwo mają również maluchy mieszkające w Bełchatowie i te, które są w wieku przedszkolnym.

W kolejnym etapie naboru pod uwagę będą brane tzw. kryteria lokalne. Liczyć się zatem będzie to, czy oboje rodziców pracuje - tj. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, prowadzą własną pozarolniczą działalność gospodarczą lub uczą się w trybie dziennym. Dodatkowe punkty w procesie rekrutacji przyznawane będą m.in. za miejsce zamieszkania, a dokładniej odległość od przedszkola. Pierwszeństwo będą miały maluchy, które mieszkają nie dalej niż 3 kilometry od wskazanego przedszkola. Nie bez znaczenia będzie też to, czy do placówki chodzi rodzeństwo kandydata. Dlatego tak ważne jest, aby składając wniosek o przyjęcie do danej placówki, dołączyć do niego wszystkie stosowne zaświadczenia potwierdzające określone kryteria.

Listy przyjętych, a także nieprzyjętych dzieci, maja być ogłoszone 24 marca. Z kolei w dniach 25-29 marca rodzice będą mieli czas, aby potwierdzić, że ich pociecha będzie uczęszczać do danej placówki. Jeśli zajdzie taka potrzeba miasto uruchomi również rekrutację dodatkową - uzupełniającą. Przewidziana jest ona na początek sierpnia.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy w każdym miesiącu, chociaż raz powinien być wolny piątek?
Cezary Kaźmierczak: Morawiecki ma węże w kieszeni. Gospodarkę należy otworzyć [Super Raport]