Szczerców: Na terenie mleczarni powstał...skansen. To prawdziwy wehikuł czasu [AUDIO]

i

Autor: RR

Szczerców: Na terenie mleczarni powstał...skansen. To prawdziwy wehikuł czasu [AUDIO]

2022-09-13 13:00

Klimatyczny piec kaflowy, żelazko na węgiel czy maselnice do wyrobu masła – te i setki innych zabytkowych eksponatów można zobaczyć w niezwykłym skansenie w Szczercowie koło Bełchatowa. Pracownicy miejscowej mleczarni własnymi siłami zrekonstruowali tradycyjną chłopską izbę z przełomu XIX i XX wieku.

Niezwykłą atrakcję przygotowała Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie. Na terenie zakładu, w sąsiedztwie hali produkcyjnej, gdzie na co dzień wyrabia się masło i pyszne sery, powstał niewielki skansen. Można w nim symbolicznie przenieść się w czasie i na własne oczy przekonać się, jak wyglądała tradycyjna wiejska chata ponad sto lat temu.

Inicjatorką tego pomysłu była prezes mleczarni, Elżbieta Labryszewska, której udało się tą ciekawą ideą zarazić swoich pracowników. Jak mówi, chciała w ten sposób zachować i utrwalić historię wsi i mleczarstwa w Szczercowie i okolicach.

– Zbudowaliśmy nasz skansen praktycznie własnymi siłami, choć nieoceniona tu była pomoc etnografów z łódzkiego Muzeum Etnografii i Archeologii – opowiada prezes Labryszewska. – Udało się uzbierać całkiem sporo ciekawych eksponatów i teraz jesteśmy gotowi, by efekt naszych prac pokazać wszystkim zainteresowanym - dodaje

Szczercowski skansen w mleczarni to dwa budynki – oryginalna, przetransportowana tu w elementach, ponad stuletnia chata, w której wiernie odwzorowano wiejską izbę oraz wykonany przez górali drewniany domek. Zdecydowano się umieścić w nim nieco mniej wiekowe eksponaty, obrazujące historię zakładów mleczarskich, ale też wygląd i wyposażenie wiejskiej izby mieszkalnej.

– To może być ciekawa propozycja dla dorosłych, chcących przypomnieć sobie, jak żyły pokolenia naszych dziadków. Jednak głównym zamysłem było „ocalenie od zapomnienia”, więc liczę na to, że również i młodzi ludzie zechcą zapoznać się z naszą ekspozycją. To przecież historia na wyciągnięcie ręki! - cieszy się Elżbieta Labryszewska. 

Szczercowska mleczarnia już myśli o ofercie, która połączyłaby zwiedzanie z zajęciami edukacyjnymi dla grup dzieci i młodzieży. Zwiedzanie wiejskiej izby połączone z własnoręcznym ubijaniem masła? Dlaczego nie!

Więcej w materiale Radia Eska Bełchatów:

Niezwykły skansen w Szczercowie. Posłuchaj rozmowy z jego pomysłodawczynią

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Korzystasz z poduszek z pierza?
Kozy okradają łosia. Skandal w Fundacji ADA