Te badania są bezpłatne i bez kolejki. Bełchatowianki chętnie z nich korzystają

i

Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Te badania są bezpłatne i bez kolejki. Bełchatowianki chętnie z nich korzystają [AUDIO]

2021-01-12 15:55

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W Bełchatowie ruszył kolejny cykl bezpłatnych badań mammograficznych. Skierowane są do pań, szczególnie tych w wieku 50-69 lat. Niepotrzebne jest skierowanie, wystarczy się zapisać i przyjść. A dlaczego warto to zrobić? Szczegóły poniżej.

Wraz z początkiem nowego roku do Bełchatowa ponownie zawitał mammobus, czyli mobilna pracownia w której kobiety mogą wykonać badanie mammografii. Jak zwykle mieszkanki Bełchatowa i okolic stanęły na wysokości zadania. Chętnych do badań nie brakowało. Program bezpłatnych badań piersi finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A jeśli panie zapisały się wcześniej, to uniknęły stania w kolejce. Ale jak podkreślają - nie to jest najważniejsze.

Mammobus znów zawitał do Bełchatowa. Posłuchaj wypowiedzi uczestniczek akcji

W minionym roku z badań w mobilnej pracowni mammograficznej skorzystało ponad 700 bełchatowianek. Część z nich – mowa o 25 paniach – specjaliści skierowali do dalszej diagnostyki. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka. Wszystkie panie, które chcą nadrobić te zaległości, będą miały okazję to zrobić. W tym roku mammobus odwiedzi Bełchatów łącznie 20 razy.

Aby bezpłatnie skorzystać z mammografii trzeba spełnić kilka warunków. Badania dedykowane są paniom, które są ubezpieczone, nie leczą się obecnie z powodu raka piersi, przez dwa ostatnie lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w poprzednim roku otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach. Jeśli z badań chciałby skorzystać osoby spoza wskazanej grupy, jest taka możliwość. Wtedy jednak trzeba za mammografię zapłacić. By uniknąć kolejek, lepiej się wcześniej zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044, a także elektronicznie na stronie: www.medica.org.pl. W trakcie rejestracji należy podać nr PESEL. Zapisy nie są jednak koniczne. Każda pani spełniająca warunki udziału w programie zostanie bowiem przyjęta.

Badania w reżimie sanitarnym

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego badania wykonywane są z zachowaniem środków ostrożności. Do mobilnej pracowni wchodzi się pojedynczo, konieczna jest maseczka lub przyłbica i dezynfekcja rąk po wejściu do mammobusu. Urządzenia w mobilnej pracowni dezynfekowane są po każdej pacjentce.

Specjaliści podkreślają, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowej fazie nie daje on żadnych objawów, a wcześnie wykryty pozwala podjąć skuteczną terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. Jak podaje medica w ich mammobusach przeciętnie jeden/dwa razy dziennie wykrywany jest rak piersi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy restauracje powinny zostać otwarte?
Dom trzęsie mi się przez nową obwodnicę