Trwa wielkie sadzenie drzew na bliźniaku Góry Kamieńsk. Te liczby robią wrażenie!

i

Autor: PGE GiEK

Trwa wielkie sadzenie drzew na "bliźniaku" Góry Kamieńsk. Te liczby robią wrażenie!

2021-04-01 16:21

Przez 17 lat usypywały ją gigantyczne zwałowarki kopalni w Bełchatowie, teraz trwa tam masowa akcja sadzenia drzew. Mowa o drugim co do wielkości wzniesieniu w centralnej Polsce, czyli górze w Szczercowie, która jest zewnętrznym zwałowiskiem bełchatowskiej kopalni. Tylko w tym roku posadzą tam 500 tys. sadzonek sosny. Docelowo w ramach rekultywacji może być ich tam nawet 20 milionów!

Zwałowisko w pobliżu pola Szczerców zostało usypane z prawie 1 mld m3 nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego. Po 17 latach formowania, wzniesienie, o wysokości ok. 170 m i powierzchni stopy wynoszącej 1114 ha, góruje nad otoczeniem.

Do końca ubiegłego roku w ramach działań rekultywacyjnych na zwałowisku, które przypomina bliźniaczą Górę Kamieńsk, posadzono ok. 4 mln drzew: sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy i bezszypułkowy , olchę czarną, modrzew europejski, lipę drobnolistną, wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, klon jawor i jarząb pospolity.

W tym roku dojdzie kolejna porcja sadzonek. Wiosną pojawi się tam 240 tys. sadzonek sosny, a drugie tyle będzie posadzone w drugiej połowie roku. A to tylko mała część, bo docelowo w tym miejscu może być blisko 20 mln drzew! To mniej więcej tyle, ile pojawiło się na Górze Kamieńsk. Oczywiście potrwa to jeszcze długimi latami.

Góra w Szczercowie ma pełnić nie tylko funkcję przyrodniczą, ale też rekreacyjną. Mówi się o powstaniu w tym miejscu toru do autodromu i hipodromu, profesjonalnego pola golfowego, a nawet stoku narciarskiego. Póki co to tylko plany, a nawet jeśli zostaną zrealizowane, to w odległej perspektywie czasowej.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z twojej okolicy!

Sonda
Euro 2020+1 - czy Polska wyjdzie z grupy?
Tajemniczy pasażer z pociągu milczał trzy miesiące. W bazie policyjnej pojawił się już jako 9-latek. Wiadomo kim jest