świat

Ukraina. Rosjanie zaatakowali hipermarket w Charkowie! 12 ofiar śmiertelnych [ZDJĘCIA]

2024-05-26 9:45

Twierdzą, że znajdowało się tam wojskowe stanowisko dowodzenia... Rosjanie zaatakowali w sobotę (25 maja) hipermarket budowlany "Epicentr" w Charkowie. Jak informują miejscowe władze, zginęło 12 osób. Ranne są 43 osoby.

W sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował, że w momencie ataku w hipermarkecie mogło przebywać ponad 200 osób.

- Rosja zadała kolejny brutalny cios naszemu miastu Charkowowi – hipermarketowi budowlanemu – w sobotę w środku dnia – stwierdził Zełenski na Telegramie. Potępił on rosyjski atak na cel "wyraźnie cywilny". - Tylko szaleńcy tacy jak Putin są w stanie zabijać i terroryzować ludzi w tak nikczemny sposób.

Prezydent Francji Emmanuel Macron uznał rosyjski atak na hipermarket w Charkowie za "nie do przyjęcia".

- Francja podziela ból Ukraińców i wyraża pełne zaangażowanie we współpracę – napisał Macron na kanale X, ubolewając jednocześnie nad "licznymi ofiarami, dziećmi, kobietami, mężczyznami".

Rosyjskie źródło bezpieczeństwa podało, że atak rakietowy zniszczył "magazyn wojskowy i stanowisko dowodzenia", które znajdowały się w budynku - poinformowała agencja AFP, powołując się na rosyjskie media państwowe.

Na ukraińskich portalach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia budynku ze zniszczonym dachem, z którego wydobywają się kłęby czarnego dymu. Według strażaków ogień strawił ok 10 tys. m kw. i został opanowany.

W sobotę Rosjanie uderzyli także w centrum Charkowa, raniąc 20 osób. W tej części miasta znajduje się poczta, salon fryzjerski i kawiarnia.

Prezydent Ukrainy po raz kolejny wezwał swoich zachodnich sojuszników do przekazania większej liczby systemów obrony powietrznej.

- Gdyby Ukraina posiadała wystarczające systemy obrony powietrznej i nowoczesne samoloty bojowe, takie rosyjskie ataki byłyby niemożliwe – przekonywał. - Każdego dnia apelujemy do świata: dajcie nam obronę powietrzną, ratujcie ludzi.