Uszkodzone dachy, połamane drzewa i pozrywane linie energetyczne. To skutki nawałnicy, która przeszła nad powiatem bełchatowskim

i

Autor: PGE

Uszkodzone dachy, połamane drzewa i pozrywane linie energetyczne. To skutki nawałnicy, która przeszła nad powiatem bełchatowskim

2021-07-15 12:58

Gwałtowne burze, które wczoraj przeszły nad Bełchatowem i okolicznymi miejscowości spowodowały wiele strat. Bełchatowscy strażacy interweniowali blisko 60 razy. A na tym zapewne nie koniec, bo wciąż wpływają do nich kolejne zgłoszenia. Co gorsza, burzliwa aura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Od wczoraj, czyli 14 lipca strażacy z naszego regionu mają pełne ręce roboty. Tylko w powiecie bełchatowskim interweniowali 59 razy, dotyczy to wczorajszego wieczoru i pory nocnej. W powiecie bełchatowskim nawałnica uszkodziła 4 budynki mieszkalne. W dwa budynki (na Zamościu i w Zelowie) trafił piorun i doszło do pożaru. Bardzo silny wiatr zerwał też dach w dwóch budynkach gospodarczych (w Niedyszynie i Postękalicach). W wyniku wczorajszej nawałnicy, która przeszła przez nasz region poszkodowane zostały 2 osoby. Jedna z nich trafiła do szpitala.

- Najwięcej interwencji dotyczyło wiatrołomów, czyli połamanych drzew. Kolejne zgłoszenia wciąż do nas spływają – poinformował Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie.

W Łódzkiem tysiące ludzi bez prądu

Wczorajsza nawałnica nie oszczędziła też sieci elektroenergetycznych na terenie województwa łódzkiego. Silne porywy wiatru łamały drzewa i konary, które z kolei uszkodziły linie średniego i niskiego napięcia. Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych to zerwane przewody, złamane słupy, uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji stalowych oraz izolatorów.

Jak informuje PGE, aktualnie bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 120 tys. odbiorców. Najwięcej, bo blisko 20 tys. tys. na terenie działanie Rejonu Energetycznego Piotrków, RE Łowicz (ponad 17 tys. Odbiorców), RE Zgierz (18 tys. odbiorców), RE Sieradz (12 tys. odbiorców) i RE Łódź (21 tys. odbiorców). Prądu brakuje też domach na terenie powiatu bełchatowskiego.

Służby energetyczne od samego rana pracują na pełnych obrotach.

- Mimo intensywnej pracy elektromonterów nie da się przyspieszyć procesu usuwania awarii. Najpierw trzeba lokalizować miejsca uszkodzenia linii i zabezpieczać zerwane przewody. Kolejnym etapem jest usunięcie awarii w hierarchicznej kolejności na liniach wysokich napięć, średnich, a następnie niskich napięć, po którym dopiero następuje sukcesywne przywracanie zasilania u indywidualnych odbiorców – informuje PGE.

Mieszkańcy pozbawieni prądu muszą się zatem uzbroić w cierpliwość. Na ten moment nie wiadomo dokładnie, kiedy wszystkie awarie zostaną usunięte.

Niestety, kolejne prognozy nie napawają optymizmem. Dziś w centralnej Polsce mogą pojawić się kolejne silne burze z porywistym wiatrem. Każdy, kto ma taką możliwość, lepiej niech zostanie w domu. Pamiętajmy też, aby nie parkować samochodu w pobliżu drzew. Warto też zabezpieczyć wszystkie przedmioty znajdujące się na balkonie, tarasie i w pobliżu posesji.

Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia w twojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy jesteś za dożywotnym więzieniem dla sprawców poważnych wypadków po alkoholu?
Pijani piraci z Karaibów dokonali abordażu w Gdańsku