fotoradar

i

Autor: FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

bezpieczeństwo na drogach

W tym kraju jest najwięcej fotoradarów. Ostatnio dotyka je prawdziwa plaga

2024-01-21 9:42

Włochy są europejskim rekordzistą pod względem liczby fotoradarów, zainstalowanych na ulicach i drogach - ogłosiła włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Według przedstawionych przez nią danych w całym kraju jest 11 130 urządzeń do pomiaru prędkości. Jednak ostatnio coraz więcej z nich jest niszczonych.

Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest około 7700 fotoradarów, w Niemczech ponad 4700, a we Francji 3780 - zaznaczyło włoskie stowarzyszenie.

Media podają też oficjalną statystykę ministerstwa spraw wewnętrznych, zgodnie z którą w 2022 roku w 20 największych włoskich miastach wpływy z mandatów, wystawionych na podstawie pomiaru z fotoradarów, wyniosły łącznie prawie 76 milionów euro. Suma ta była wyższa o 61 procent niż rok wcześniej.

Najwięcej takich mandatów wystawiono we Florencji (na 23,2 mln euro), a na kolejnych miejscach są Mediolan, Genua i Rzym.

- Ten, kto przekracza limit prędkości, narażając życie swoje i innych, musi być karany z najwyższą surowością - oświadczył Carlo Rienzi, prezes organizacji konsumenckiej. - Ale władze gmin muszą zabiegać o bezpieczeństwo ruchu drogowego i kierowców posługując się w bardziej roztropny sposób fotoradarami, które są zbyt często zainstalowane tylko po to, by przynosiły pieniądze i wykorzystywały obywateli jako bankomaty.

Dyskusja na temat fotoradarów trwa we Włoszech w związku z występującym obecnie w wielu regionach procederem ich niszczenia. Doniesienia na ten temat napływają niemal każdego dnia, a sprawców nie udaje się wykryć.

ZOBACZ TEŻ: Kartki dla Babci i Dziadka

Potężne zawieje i zamiecie śnieżne nad Polską. Tak w sobotę wyglądała Warszawa