Wyniki Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Które projekty wygrały?

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

Wyniki Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Które projekty wygrały?

2022-09-23 16:17

Poznaliśmy zwycięskie projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Na co postawili bełchatowianie? Więcej szczegółów w tym artykule.

Mieszkańcy Bełchatowa zdecydowali, co nowego pojawi się w mieście. Znamy już wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na wszystkie zgłoszone projekty łącznie oddano ponad 4,5 tysiąca głosów. 

- Zaangażowanie mieszkańców w proces przygotowania i składania wniosków, a także później ich promocji, aż w końcu zbieranie głosów, by te projekty były w przyszłości realizowane, jest niezwykle istotne. Pokazuje to, że bełchatowianie chcą angażować się w życie miasta, robić coś dla siebie i mieszkańców. Gratuluję wszystkim tym, którzy zwyciężyli, ale też i tym, których projekty nie przeszły. Najważniejsze jest to, że wychodzą z inicjatywą - mówi Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa.

Zwycięskie projekty twarde

Wśród twardych projektów najwięcej osób zagłosowało na propozycję budowy naukowego placu zabaw na osiedlu Binków „Młodzi Odkrywcy”. Będzie się on mieścił na terenie Parku im. Prof. J. Samujłły. Ma składać się z kilkunastu elementów, które przez zabawę i eksperymentowanie będą wyjaśniały prawa fizyki (rozchodzenie się fal dźwiękowych, zasady zachowania pędu, zjawiska optyczne). Każde z urządzeń będzie zachęcało do eksperymentowania i zabawy. Szacunkowa wartość tego zadania to 330 tys. zł. Na ten pomysł zagłosowało 583 mieszkańców.

Niewiele mniejsze poparcie – 533 głosy, zyskał projekt budowy siłowni plenerowej „Szczęśliwa 13-tka” (etap I) na osiedlu Przytorze przy ulicy J. Słowackiego. Przybliżona wartość tego zadania to 450 tys. zł. Warto dodać, że pula przeznaczona na realizację propozycji z puli twardych projektów to 900 tys. zł. Te dwa projekty to szacunkowo blisko 800 tys. zł.

Zwycięskie projekty miękkie

Pula przeznaczona na realizację projektów miękkich w tym rozdaniu to 100 tys. zł. Najwięcej 398 głosów zebrał pomysł powstania Sercańskiego Ośrodka Rodzin. Projekt to kompleksowe wsparcie dla osób indywidualnych w różnym wieku oraz rodzin z terenu Bełchatowa. Zakłada również reaktywację działalności herbaciarni, dla potrzeb której Parafia przystosuje i udostępni pomieszczenia na parterze budynku. Planuje się zatrudnić na ½ etatu osobę, która będzie odpowiedzialna za jej funkcjonowanie. Osoba ta, wraz z wolontariuszami realizować będzie programy kulturalne.  Koszt to 50 tys. zł.

Drugi projekt z poparciem 381 osób, który będzie realizowany to „Zdrowy Bełchatów na PLUS”. Będzie on polegać na przeprowadzeniu badań wśród mieszkańców, w zakresie poziomu cholesterolu, cukru, ciśnienia. Przewiduje się kilka etapów: ogólny (konsultacje lekarzy szczególnie kardiologów, analiza wyników badań), oraz u tych badanych, u których wykryte zostaną nieprawidłowości dalszą diagnostykę i konsultacje lekarskie.  Koszt to 50 tys. zł. Te dwa projekty zostaną zrealizowane w 2023 r.

Szczegóły dotyczące Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa znajdują się na stronie www.decydujemy.belchatow.pl

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Odwrócił się w czasie jazdy i doprowadził do katastrofy. 48-latek przygnieciony przez ciągnik