GIS ostrzega przed „Miodem tureckim na potencję”

i

Autor: GIS

Polska

Zamiast pomóc, może zaszkodzić. GIS ostrzega przed „Miodem tureckim na potencję”

2023-12-21 12:43

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w produkcie, określanym jako „Miód turecki na potencję”, stwierdzono obecność niedozwolonej substancji. Spożycie produktu z określonej partii wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że również inne partie „Miodu tureckiego na potencję” mogą być zafałszowane.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o niedozwolonej substancji w „Miodzie tureckim na potencję". Chodzi konkretnie o produkt Themra Bitkisel Karisimli Macun (miód turecki na potencję), 240 g o numerze partii 20211218 i terminie trwałości 17.12.2024. W produkcie tym stwierdzono obecność niezadeklarowanej na etykiecie substancji czynnej mającej działanie farmakologiczne.

Jak podkreśla GIS, stwierdzony w „Miodzie tureckim na potencję” Sildenafil nie może występować w żywności ze względu na jego działanie medyczne. Spożycie zawierającego go produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy 5 lub uwalniające tlenek azotu. Nie jest znane pochodzenie, czystość oraz dawka tej substancji w produkcie. Tym samym nie należy spożywać partii produktu określonej w komunikacie.

W europejskim Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach inne kraje członkowskie zgłaszały już powiadomienia dotyczące produktów marki Themra tego samego producenta. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne partie tego produktu również mogą być zafałszowane.

Inspektorat przekazał, że dystrybutor w Polsce zobowiązał się poinformować wszystkich swoich odbiorców o wycofaniu produktu z obrotu. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Polacy wciąż kochają karpie