Bełchatów przygotował lokale lokale uchodźców z Ukrainy. Ile osób i gdzie może znaleźć schronienie?

i

Autor: RR

Bełchatów przygotował lokale dla uchodźców z Ukrainy. Ile osób i gdzie może znaleźć schronienie?

2022-03-17 16:00

Na wniosek wojewody łódzkiego Bełchatów przygotował miejsca zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Mogą się schronić w oratorium, domu parafialnym i stadionie miejskich. Łącznie tych miejsc jest prawie setka.

W Bełchatowie dotychczas uchodźcy schronienie znajdowali w prywatnych domach mieszkańców. Osoby, chcące pomóc zgłaszają taką chęć do sztabu miejskiego.

- Ta pomoc i odruch serc bełchatowian są nie do przecenienia, za co bardzo dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli – podkreśla Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa.

Wolne miejsca z każdym dniem zapełniają się a tych, którzy potrzebują schronienia, przybywa. Uchodźcy do poszczególnych gmin będą kierowani również przez wojewodę. To osoby, które nie mają gdzie się udać. Dlatego w kilku punktach na terenie miasta przygotowano takie miejsca. W oratorium już zostały rozstawione polowe łóżka dla ok. 60 osób, które trafią w najbliższym czasie do Bełchatowa. Świeża pościel, wydzielone miejsce, w którym będą mogli samodzielnie przygotować jedzenie oraz sanitariaty i prysznic pozostaną do dyspozycji tych, którzy będą tu gościć.

- Warunki trochę obozowe, ale myślę, że jak na początek to jest godziwie. Mogą tu odpocząć i przespać się. Co mogliśmy, zrobiliśmy - mówi ksiądz Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii farnej. W oratorium ma być zapewniona pomoc doraźna. Na dłużej będzie tam mogło zostać około 10 osób.

Miejsca dla uchodźców przygotowane zostały również w domu parafialnym przy kościele na Dolnośląskim (dla ok. 30 osób) i stadionie miejskim (10 miejsc).   

 - Miasto organizuje  takie punkty, gdzie można będzie ulokować bezpiecznie większą liczbę osób. Musimy być przygotowani na to, że wraz z eskalacją wojny na Ukrainie, do Bełchatowa napływać będzie coraz więcej osób – podkreśla wiceprezydent Politański.

W Bełchatowie oficjalnie przebywa na ten moment około 400 uchodźców.

Chcesz poinformować o trudnej sytuacji w twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy. Pisz do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy poradziłbyś sobie miesiąc bez prądu?
Koniec noszenia maseczek od 1 kwietnia? Jest rekomendacja ministra zdrowia