Bezpieczny Kredyt 2 proc. namieszał na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań wyższe i będą rosnąć

i

Autor: pixabay

Nieruchomości

Bezpieczny kredyt 2 proc. namieszał na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań wyższe i będą rosnąć

2023-07-28 11:00

Bezpieczny kredyt 2 proc. i zmiany w podatku PCC wywołały poruszenie na rynku mieszkań. Osoby zainteresowane używanymi mieszkaniami czekają na zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych, więc całe zainteresowanie zostało skierowane w stronę rynku pierwotnego. Problem w tym, że oferta nowych lokali jest uboga. Zdaniem ekspertów doprowadzi to do wzrostu cen mieszkań.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Ceny mieszkań coraz wyższe? 

W zestawieniu z poziomem stóp procentowych, który wynosi obecnie 6,75 proc., oferta Bezpiecznego Kredytu 2 proc. to atrakcyjne rozwiązanie dla osób nieposiadających i poszukujących mieszkania. To zaowocowało znacznym ożywieniem na rynku. Do 26 lipca 2023 r. do banków biorących udział w programie spłynęło ponad 12,5 tys. wniosków o kredyt. Zdaniem ekspertów, ruch po stronie deweloperów mieszkaniowych jest znacznie niższy niż klientów. Jak wynika z danych CBRE i REDNET Property Group, w pierwszym kwartale br. na rynek mieszkaniowcy w Warszawie wprowadzono łącznie 2156 lokali, a w drugim kwartale nieco więcej, bo 2572. Mimo to liczba nowych mieszkań w stolicy na początku lipca br. była najniższa od ponad dekady i wynosiła 11 094 sztuk.

- Na razie, na początku obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., nie widzimy dużo wyższej aktywności deweloperów. Czekają oni raczej na rozwój sytuacji i sprawdzają, na ile trwałe będzie poruszenie po stronie klientów - zauważa Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Wzrost cen wyższy niż inflacja

Zdaniem ekspertów, rosnący popyt i niska podaż to jeden z czynników coraz wyższych cen mieszkań. W Warszawie średnia cena ofertowa za metr kwadratowy lokalu w czerwcu br. wynosiła 15 303 zł, czyli o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych CBRE i REDNET Property Group. To nieco ponad inflację, która w tym czasie była na poziomie 11,4 proc.

- Deweloperzy w związku z Bezpiecznym Kredytem 2 proc. wprowadzali na rynek także tańsze mieszkania, których cena w drugim kwartale br. była niższa niż w poprzednich dwóch kwartałach i wyniosła 13 982 zł/mkw. W obecnej sytuacji dużego zainteresowania lokalami i ograniczonej oferty ceny mieszkań dalej będą rosły. Nadzieję na zmianę tego trendu daje poszerzenie oferty o kolejne przystępne cenowo mieszkania - prognozuje Agnieszka Mikulska.

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich

Deweloper będzie budował blok na Psiej Górce. Nie spodobało się to mieszkańcom