Elektrownia Bełchatów będzie wygaszana. Znane są daty wyłączenia kolejnych bloków [AUDIO]

i

Autor: PGE GiEK

Elektrownia Bełchatów będzie wygaszana. Znane są daty wyłączenia kolejnych bloków [AUDIO]

2021-06-09 14:47

Ostatni blok energetyczny w Elektrowni Bełchatów ma zostać wyłączony w 2036 roku. Dwa lata później ma zakończyć się wydobycie węgla w Kopalni Bełchatów. Tak wynika z projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. W planie potwierdzono też, że PGE rezygnuje z uruchomienia odkrywki Złoczew. Co to oznacza dla Bełchatowa i regionu? Zapytaliśmy o to mieszkańców "brunatnego" miasta i okolic.

Marszałek Województwa w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego przedstawił daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) będą to: 2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – według danych MAP zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r.

Wiadomo też, że PGE zrezygnowało z planów wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew, które pierwotnie miało przedłużyć funkcjonowanie bełchatowskiej elektrowni. PGE przekonuje, że jest to konieczne, aby ubiegać się o środki unijne w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

Co to może oznaczać dla Bełchatowa i regionu?

Więcej w materiale Radia Eska Bełchatów:

Elektrownia Bełchatów będzie wygaszana. Posłuchaj wypowiedzi PGE i mieszkańców Bełchatowa

Decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Łódzkiego. 

- Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.

Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje zamierza przeznaczyć blisko 5 mld zł.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Sonda
Czy miałeś kiedyś problemy z mechanikiem samochodowym?
Pacjent wpadł w dziką furię i zdemolował SOR w Miechowie