Bełchatów

Pijany kierowca wjechał do parku i dachował w rzece. Miał ponad 3 promile alkoholu

2025-02-10 9:15

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 32-letni kierowca zatrzymany przez policjantów z Bełchatowa w piątek w nocy (7 lutego). Pijany 32-latek na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do parku, a swoją szaleńczą jazdę zakończył dachując w rzece.

W piątek (7 lutego) o godz. 23.15 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w rzece Rakówka w pobliżu ul. Słonecznej w Bełchatowie znajduje się leżący na dachu samochód. Na miejsce natychmiast wysłano służby ratunkowe.

Po sprawdzeniu okazało się jednak, że w aucie nie ma żadnych osób. Dokładniejsze oględziny wykazały, że drzwi osobowego opla były zatrzaśnięte, a w stacyjce znajdowały się kluczyki. Otworzona była też tylna lewa szyba auta, co wskazywało, że kierowca mógł właśnie przez nią wydostać się z samochodu. Na wszelki wypadek strażacy dokładnie sprawdzili dno rzeki, ale nie znaleźli żadnych poszkodowanych osób.

- Policjanci ustalili, że kierujący samochodem marki Opel Astra na łuku ul. Słonecznej stracił panowanie nad pojazdem. Zjeżdżając z drogi, wjechał na teren parku i kontynuując jazdę, jechał terenem parku po piaszczystej nawierzchni. Ostatecznie wjechał na rurę biegnąca w poprzek cieku wodnego, a swoją jazdę zakończył dachując w rzece – poinformowała nadkom. Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Funkcjonariusze szybko ustalili właściciela pojazdu i udali się do jego mieszkania. Na miejscu zastali kompletnie pijanego i przemoczonego 32-latka, który najprawdopodobniej kierował oplem. Badanie wykazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad 3 promile alkoholi.

- Nieodpowiedzialny kierowca stracił uprawnienia do kierowania pojazdami i trafił do policyjnego aresztu – dodała nadkom. Iwona Kaszewska. - Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut dotyczący kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za jazdę po pijanemu?

Konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwości:

  • kara pozbawienia wolności do 3 lat (jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności do 5 lat)
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5.000 zł do 60.000 zł
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona; ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
Test: prawo jazdy w 2025 roku. Sprawdź wiedzę:
Pytanie 1 z 15
Co oznacza znak „STOP”?
Pijana 36-latka wjechała samochodem w dom