Wiadomości

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami stawili się już pierwsi 19-latkowie

3 lutego w całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Armia wzywa tysiące młodych Polaków i ocenia ich zdolność do służby wojskowej. Pierwsi 19-latkowie pojawili się w poniedziałek przed komisją lekarską w Bełchatowie.

3 lutego rozpoczęła się coroczna kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z danymi Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji obejmie ona w tym roku ok. 230 tys. osób, które stawią się przed 392 powiatowymi komisjami w całym kraju. Kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Oprócz mężczyzn urodzonych w 2006 roku, kwalifikacji podlegają także kobiety z przydatnymi w wojsku kwalifikacjami (m.in. osoby z wykształceniem medycznym oraz psychologicznym). Ponadto przed komisją powinni stawić się mężczyźni ze starszych roczników, którzy z różnych powodów nie mają określonej kategorii do służby wojskowej, a także ci, którzy na poprzednich kwalifikacjach zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej.

W poniedziałek (3 lutego) pierwsi 19-latkowie pojawili się przed komisją lekarską w Bełchatowie. Młodzi ludzie, którzy zjawili się w bełchatowskim starostwie, podeszli do kwalifikacji bez zbędnego stresu.

- Nie będziemy teraz na pewno wzięci do wojska. Jak dla mnie, nie ma się czym stresować - powiedział Paweł spod Bełchatowa.

- Standardowe badania. Jak na razie, nie ma się czym przejmować – dodał inny 19-latek.

Kluczowym elementem kwalifikacji wojskowej jest badanie medyczne i psychologiczne, oceniające ogólną zdolność kandydatów do ewentualnej służby wojskowej. Podczas badania można otrzymać jedną z czterech kategorii:

  • A - zdolność do służby wojskowej
  • B - czasowa niezdolność do służby
  • D - niezdolność do służby w czasie pokoju
  • E - trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej

- Zaczynamy od założenia wstępnej ewidencji, a następnie taka osoba przechodzi podstawowe badania lekarskie - mówi mjr Dominika Kwaczyńska, szefowa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu. - Zachęcamy szczególnie do zabrania ze sobą dodatkowej dokumentacji medycznej, jeżeli takowa jest, która będzie też wpływała na orzeczenie lekarskie, czyli na tę kategorię zdrowia.

Mjr Dominika Kwaczyńska radzi, by nie unikać za wszelką cenę kategorii A, gdyż ma ona wpływ nie tylko na służbę wojskową, ale m.in. również na ewentualną rekrutację do straży pożarnej czy policji.

- Zdarza się, że mężczyźni wracają do nas z prośbą o to, by zmienić ich kategorię zdrowia na A - dodaje Dominika Kwaczyńska.

Po kwalifikacji osoba wezwana otrzymuje zaświadczenie, że stawiła się do kwalifikacji wojskowej, ma uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz orzeczoną zdolność do służby. Następnie otrzymuje stopień szeregowego, a po 14 dniach od kwalifikacji zostaje przeniesiona do tzw. pasywnej rezerwy.

Szefowa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu podkreśla, że obecnie zainteresowanie służbą wojskową jest ogromne, a młodzi ludzie, którzy zdecydują się wstąpić do wojska, mogą to zrobić już podczas kwalifikacji.

- Zastanawiałem się nad tym, czy nie pójść do wojska, bo mój kuzyn i jeszcze drugi kuzyn poszli - przyznał jeden z przybyłych na kwalifikację w Bełchatowie 19-latków. - Z tego co słyszałem zarobki są całkiem przyzwoite i nie trzeba mieć zbyt dużego doświadczenia. Poza tym to stała praca i dużo przywilejów 

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia. W Bełchatowie zakończy się 4 marca. Kwalifikacja jest obowiązkowa, a niestawienie się może grozić grzywną, a także przymusowym doprowadzeniem.

Służba wojskowa w czasach PRL-u. QUIZ
Pytanie 1 z 15
W jakim wieku młodzi mężczyźni byli obowiązkowo powoływani do służby wojskowej PRL-u?
Medycyna pola walki – żołnierz jako najważniejszy komponent Sił Zbrojnych