Święto teatru w Bełchatowie. Ruszają Jesienne Spotkania Teatralne

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

Święto teatru w Bełchatowie. Ruszają Jesienne Spotkania Teatralne

2023-10-04 5:37

To z pewnością nie lada gratka dla fanów teatru. Wielkimi krokami zbliżają się Jesienne Spotkania Teatralne w Bełchatowie. Od października do grudnia zaplanowano aż 9 spektakli - z udziałem zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych aktorów. Wcale nie trzeba wyjeżdżać z Bełchatowa, aby zobaczyć ciekawą sztukę.

Jak co roku, jesienią Bełchatów teatrem stoi. Już w najbliższą niedzielę, 8 października rozpoczną się Jesienne Spotkania Teatralne w Miejskim Centrum Kultury. Święto sztuk scenicznych trwać będzie dwa miesiące. W tym czasie bełchatowskiej publiczności zaprezentują się młodzi aktorzy z grup BAT-Teatrinka, BAT-PodTekst oraz BAT-PKP. Obok gospodarzy na deskach sceny teatralno-widowiskowej wystąpią zaproszeni goście. Wśród nich Teatr Komedii „Impro” w Łodzi, Teatr „Brama” z Goleniowa, Teatr „Moich Marzeń” z Chorzowa. Teatralny festiwal zaś rozpocznie monodram Sławomira Hollanda.

Program "Jesiennych Spotkań Teatralnych"

Monodram „Jak to było naprawdę” w wykonaniu Sławomira Hollanda

Termin: 8.10.2023 r. (niedziela), godzina 17:00Miejsce: sala teatralna MCKBilety: 10 zł

Czy można żyć bez mrzonki? To ważne pytanie Antoni Słonimski zadaje czytelnikom opowiadania „Jak to było naprawdę”, które stało się kanwą monodramu. Zadaje to pytanie w roku 1966, w epoce pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRL-u, kiedy to poważni urzędnicy z dumą nosili na szyi wieńce z trudem zdobytego papieru toaletowego. A my? Czy nie potrzebujemy mrzonki zdolnej odgrodzić nas od rzeczywistości? Być może starsi z nas potrzebują też wspomnień? W tę podróż do przeszłości zabierze nas Sławomir Holland, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Spektakl „Hejter” – Teatr Komedii „Impro” w Łodzi

Termin: 16.10.2023 r. (poniedziałek), godzina 11:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne – spektakl przeznaczony dla młodzieży z bełchatowskich szkół ponadpodstawowych

Improwizatorzy z łódzkiego Teatru Komedii Impro przygotowali interaktywny spektakl dla młodzieży, w którym poruszają kwestie związane z hejtem w internecie.

Spektakl „Miłość, Wolność, Niepodległość ” - grupa teatralna BAT-PKP

Termin: 4.11.2023 r. (sobota), godzina 17:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne

Spektakl teatralny pt. „Miłość, Wolność, Niepodległość” jest owocem wielomiesięcznej pracy reżyser Katarzyny Pawłowskiej, aktorów z Grupy BAT-PKP, partnerów oraz instruktorów artystycznych. Przedstawienie z elementami musicalu powstało na kanwie historii bohaterów polskiej drogi do wolności – małżeństwa Stefana i Nelly Hellwigów.

Spektakl „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie”, „W imię ojca” – grupa teatralna BAT-PodTekst

Termin: 6.11.2023 r. (poniedziałek), godzina 18:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne

„Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” to opowieść o dziewczynce, która postanawia popełnić samobójstwo. Jej zamiar skonfrontowany jest z wizerunkiem samobójcy w mediach – Dziennikarze w groteskowy sposób prowadzą program telewizyjny na ten temat, wyliczając powody, dla których młodzież decyduje się na taki krok.

„W imię ojca” to sztuka, której tekst powołuje postaci realne i uwewnętrznione, których status nie jest do końca jasny, a także przestrzenie metafizyczne – górska przepaść, pola bitew i rewolucji, które toczą się na oczach bohaterki.

Spektakl „Wśród naszych” – Teatr „Brama” z Goleniowa

Termin: 12.11.2023 r. (niedziela), godzina 17:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: 10 zł

„Wśród naszych” to spektakl, który opowiada o tym, jak rozdarcie jednostki powoduje rozłam w społeczeństwie. Przypatrując się drobiazgowości i brakowi umiejętności zobaczenia siebie w drugim człowieku, spektakl zgłębia problem osamotnienia w tłumie, spowodowany niedostatkiem empatii. Zamiast tego ludzie chowają się pod maskami stanowisk, zawodów i pseudopoglądów.

Spektakl „Malwinka w ptasim królestwie” – grupa teatralna BAT-Teatrinka

Termin: 13.11.2023 r. (poniedziałek), godzina 18:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne

„Malwinka w ptasim królestwie” to opowieść o bocianie Kajetanie, który znajduje w lesie dziecko wykradzione z gospodarstwa przez lisy. Korzystając z pomocy i porad innych zwierząt, przejmuje nad maleństwem tymczasową opiekę, która szybko przeradza się w niezwykłą, łamiącą wszelkie stereotypy przyjaźń.

Spektakl „Nigdylandia” - grupa teatralna BAT-PKP

Termin: 18.11.2023 r. (sobota), godzina 17:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne

Najnowsza premiera grupy teatralnej BAT – PKP to opowieść o tajemniczej krainie Nigdylandia. Nie wiadomo, gdzie ona jest ani jak ją odnaleźć. A dzieją się tam dziwne i zaskakujące historie. Poruszają one trudne i ważne sprawy otaczającej rzeczywistości. Podobieństwo do faktów i ludzi może być jedynie przypadkowe.

Spektakl „Maja ratuje planetę” – Teatr „Moich Marzeń” z Chorzowa

Termin: 19.11.2023 r. (niedziela), godzina 17:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: 10 zł

Maja żyje w pozornie bezpiecznym i ułożonym świecie. Ma Mądry Telefon i rodziców zajętych Ważnymi Sprawami. A jednak w jej życiu brakuje radości. Rodzice zachowują się coraz bardziej, jak automaty. Pewnego dnia Maja postanawia zboczyć z codziennego szlaku i wyruszyć na spotkanie przygody. Pozna nowych przyjaciół, odkryje niesamowite miejsca kryjące się tak blisko nas, a tak rzadko zauważane oraz dowie się, że prawdziwa magia i radość nie pochodzą z zaklęć, czarodziejskich ksiąg ani z drogich elektronicznych gadżetów, ale z naturalnego świata, który nas otacza, a o którego cudowności zapomnieliśmy. Czy Mai uda się pomóc nowym przyjaciołom? Czy z ich pomocą zdoła ocalić rodziców, a może i cały świat ?

Spektakl „Damy i huzary” – grupa teatralna BAT-PKP

Termin: 10.12.2023 r. (niedziela), godzina 17:00Miejsce: sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty MocyBilety: bezpłatne

Francuzi mają Moliera, Polacy Fredrę. U obu dramaturgów ten sam nerw sceniczny, cięte pióro, doskonały komizm postaci i sytuacji. W roku Fredrowskim grupa BAT – PKP zmierzyła się z jedną z najlepszych komedii wielkiego mistrza. Temat stary jak świat – konflikt kobiecego i męskiego punktu spojrzenia na sprawy miłości, a przede wszystkim małżeństwa. Doskonałe portrety podstarzałych wojskowych i sióstr Majora są nie lada wyzwaniem dla młodych aktorów.

Święto teatru w Bełchatowie. Ruszają Jesienne Spotkania Teatralne

i

Autor: MCK Bełchatów
Sonda
Czy uważasz, że Anna Mucha jest najpiękniejszą, polską aktorką?
Pierwsze żony i mężowie celebrytów. Pamiętacie jeszcze te pary?