Wybuchy, pirotechnika i rekonstrukcja potyczki polsko-bolszewickiej. 14 sierpnia piknik historyczny w Bełchatowie

i

Autor: Urząd Miasta w Bełchatowie

Wybuchy, pirotechnika i rekonstrukcja potyczki polsko-bolszewickiej. 14 sierpnia piknik historyczny w Bełchatowie

2021-08-06 14:05

To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń tego lata w Bełchatowie, a już na pewno najbardziej widowiskowe. 14 sierpnia przy bełchatowskim muzeum odbędzie się inscenizacja historyczna, która przypomni historię tragicznej miłości Stefana i Nelly Hellwigów.

Wojna polsko-bolszewicka z tragiczną miłością w tle – to motyw przewodni tegorocznej rekonstrukcji historycznej. W sobotę, 14 sierpnia, bełchatowianie będą mieć okazję uczestniczenia w żywej lekcji historii. W parku za Muzeum Regionalnym odtworzona zostanie bitwa pod Hrubieszowem, w której zginął Stefan Hellwig. Początek pikniku zaplanowano na godz. 17:00.

Przypomnijmy, że młody Stefan, członek rodziny właścicieli bełchatowskiego dworu, poległ w bitwie w okolicach Hrubieszowa. Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo. Oboje zostali pochowani na terenie dzisiejszego parku przy muzeum.

- Tragiczne losy Stefana i Nelly urosły do rangi symbolu poprzez który bełchatowianie mogą odczytać wkład swojego miasta w dzieło budowania niepodległego bytu państwowego i dramatycznej walki o zabezpieczenie racji bytu odrodzonej Rzeczypospolitej w tej części Europy. Wymowa tego symbolu wykracza jednak poza konkretne wydarzenia historyczne, odnosi się do motywu wielkiej, romantycznej miłości oraz poświęcenia prywatnego szczęścia w imię wartości wyższych – czytamy na stronie bełchatowskiego Muzeum Regionalnego, organizatora imprezy.

Podczas inscenizacji, która odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia, bełchatowianie będą mogli zobaczyć, jak zginął młody Hellwig. Na błoniach za muzeum odtworzona zostanie bowiem potyczka polskiej grupy płk. Stanisława Tessaro z oddziałami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, która rozegrała się w połowie sierpnia 1920 roku pod Trzeszczanami, w okolicach Hrubieszowa. Organizatorzy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół inscenizacji. Będą więc konie, historyczne umundurowanie, taczanka z karabinem maszynowym, a także wybuchy oraz inne efekty pirotechniczne.

Udział w pikniku to doskonały sposób wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy w imię wolności i z największym poświęceniem bronili odzyskanej po 123 latach zaborów wolności. To także pomysł na ciekawe spędzenie czasu przez całe rodziny – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

A atrakcji z pewnością nie zabraknie. Będą m.in. stoiska numizmatyczne i antykwaryczne, zawody strzeleckie czy gra w klimacie dwudziestolecia międzywojennego. Piknik odbędzie się 14 sierpnia na błoniach muzeum. Początek o godz. 17.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Jak oceniasz Unię Europejską?
Krzysztof Rutkowski odebrał nowe auto. To POTWÓR