Jednym z głównych elementów polityki antysmogowej w bełchatowskim magistracie są dopłaty do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, np. na piec gazowy, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy odnawialne źródło energii. W tym roku na ten cel miasto wyda ponad 200 tys. złotych.
By otrzymać dofinansowanie nowe źródło ciepła musi zostać zainstalowane do końca 2020 roku. Ale to nie jedyne warunki jakie musi spełnić osoba ubiegające się o dotację.
- Przede wszystkim trzeba być właścicielem nieruchomości, w której będzie przeprowadzona wymiana pieca. Poza tym planowane źródło ciepła powinno być zgodne z zapisami regulaminu programu, czyli musi być ekologiczne. Nasz główny cel to bowiem ograniczenie smogu i emisji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 w bełchatowskim powietrzu – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu.
Kto może ubiegać się o dotację?
Dofinansowanie w miejskim programie wymiany pieców mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy. Jeśli wnioskodawca spełni wszystkie wymogi, może liczyć nawet na 5 tys. wsparcia. Jeśli poniesione przez niego koszty nie przekroczą tej kwoty - wówczas wysokość dofinansowania będzie równa kwocie wydanej na inwestycję.
Wniosek o dopłatę na wymianę pieca można złożyć w Wydziale Rozwoju Miasta