PKP Polskie Linie Kolejowe oraz PKP Cargo podpisały list intencyjny ws. zatrudnienia pracowników towarowego przewoźnika w spółce zarządcy infrastruktur. Program wsparcia nowego zatrudnienia dla pracowników PKP Cargo ma ruszyć jeszcze w lipcu i w nadchodzących miesiącach obejmie do 250 osób w grupach zawodowych związanych z branżą kolejową. Nowy pracodawca zapewnia, że ułatwi pracownikom PKP Cargo uzyskanie wymaganych kwalifikacji i zapewni możliwość jak najszybszego rozpoczęcia pracy.
- List intencyjny dziś podpisany jest kontynuacją realizacji programu zapewnienia miejsc pracy dla pracowników PKP Cargo S.A. - powiedziała Monika Starecka, p.o. Członek Zarządu ds. Finansowych PKP Cargo S.A. - Dzięki takim działaniom wpływamy bezpośrednio na poprawę sytuacji spółki i pokazujemy autentyczną otwartość w zakresie wsparcia dla naszych pracowników.
Zarząd PKP Cargo poinformował, że cały czas prowadzi rozmowy z podmiotami, które mogłyby być pracodawcą dla zwalnianych pracowników. Kolejowy przewoźnik towarowy w ciągu ostatniego miesiąca podpisał listy intencyjne z Polregio (na zatrudnienie do 300 osób), z PKP Intercity (na zatrudnienie do 400 osób) oraz z PKP Intercity Remtrak (na zatrudnienie do 300 osób).
- Jest to czwarty list intencyjny jaki podpisaliśmy z kolejną spółką kolejową, dzięki czemu pracę może kontynuować ponad 1000 pracowników – zaznacza Paweł Miłek, p.o. Członek Zarządu ds. Handlowych PKP CARGO S.A. - Szereg korzyści jakie wynikają z obustronnej współpracy pozwalają z nadzieją patrzeć na dalsze procesy restrukturyzacyjne w naszej spółce.
Na początku lipca zarząd PKP Cargo poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, mających objąć do 30 proc. załogi. Wcześniej pod koniec maja tego roku zarząd PKP Cargo zdecydował o uruchomieniu programu skierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Zarząd zaproponował ponadto stronie społecznej rozwiązanie zakładowego zbiorowego układu pracy i porozumienia ws. wzajemnych zobowiązań stron tego układu. Z kolei w czerwcu zarząd przewoźnika podjął uchwałę o jednostronnym rozwiązaniu, z upływem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia, Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.